Jak widać przy malowaniu obrazu wykorzystaliśmy plakat Wojciecha Fangora z 1951 r. Strzeż tajemnicy państwowej. To, że osobnik na naszym obrazie wyszedł trochę małpio, to nic.
W tym mniej więcej czasie, gdy Fangor produkował komunistyczną propagandę, nie za nic przecież, zupełni inaczej wiodło się Władysławowi Strzemińskiemu. W Wikipedii czytamy: "w 1950 Strzemiński został na polecenie Ministerstwa Kultury i Sztuki, zwolniony z pracy w PWSSP [Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, której zresztą był współzałożycielem - przyp. SA] pod zarzutem nierespektowania norm doktryny realizmu socjalistycznego. W tym okresie rozpadło się także jego małżeństwo z Katarzyną Kobro. Pozostawał bez źródeł dochodu. Zatrudniał się do malowania szyldów. Według informacji zawartych w filmie dokumentalnym Podaj cegłę, czyli polski socrealizm autorstwa Andrzeja Sapiji, Strzemiński zmarł z głodu, jako ofiara systemu komunistycznego w PRL, który uniemożliwiał podejmowanie pracy przez twórców będących w opozycji do socrealizmu. Bezpośrednią przyczyną śmierci była jednak gruźlica. W ostatnim okresie życia, już w szpitalu, przy pomocy grupy byłych studentów opracowywał książkę Teoria widzenia."
A co porabiał Wojciech Fangor? "Na początku lat pięćdziesiątych tworzył obrazy zgodne z wymaganiami realizmu socjalistycznego, m.in. Matkę Koreankę (obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie) i Postaci (Muzeum Sztuki w Łodzi). W latach 1953–1961 był docentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie" - tyle Wikipedia.
Oczywiście nie twierdzimy, że Strzemiński umarł w biedzie, bo Fangor lizał dupę czerwonej zarazie, ale mówimy, że warto znać biografię malarzy, artystów itp.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz