sobota, 11 lutego 2017

Tu za darmo się wysrasz i wyszczasz

Ola Polisiewicz, znana jako Aleka Polis, „pojechała w Polskę sprzątać publiczne galerie”. Dotychczas posprzątała galerię BWA w Jeleniej Górze, wrocławską Awangardę, a także galerie w Bytomiu, Opolu i Wałbrzychu. Z każdej akcji zostają szmaty od mycia podłogi, stemplowane i podpisywane przez dyrektorów galerii, stając się widzialnym znakiem pracy, która zwykle pozostaje niewidzialna - przeczytałem na blogu o sztuce i kulturze Izy Kowalczyk - strasznasztuka.
Tak sobie pomyślałem, że i ja mógłbym podjąć podobną działalność artystyczną. Otóż jeździłbym po tych różnych galeriach i oddawał mocz w tamtejszych toaletach.
Ale nie jestem tak zamożnym człowiekiem, jak pani Aleka Polis i nie stać mnie nie organizowanie sobie wycieczek po całej Polsce. Muszę nawet pięć razy pomyśleć nad każdym wyjazdem do Wrocławia. Stolica Dolnego Śląska leży mniej niż 50 km od mieściny, w której mieszkam, ale i tak bilet PKP, z powrotnym, kosztuje ponad 20 zł!
Pozostało więc sięgnąć po papier i farby. W ogóle, po co człowiekowi te wszystkie państwowe i samorządowe galerie. Na kłopot tylko, bo musi je ze swoich podatków utrzymywać. Gdyby chociaż udostępniały wszystkim darmową możliwość skorzystania z toalety, to co innego!

 Free toilet, akryl, papier.

 Tu za darmo się wysrasz i wyszczasz, akryl, papier.

Akcja "To jest dzieło sztuki"

Relacja fotograficzna z akacji artystycznej "To jest dzieło sztuki", przeprowadzonej we Wrocławiu w styczniu 2017 roku.

Następnego dnia w tym miejscu widziano aktywnie działający patrol sokistów. Złapali jakiegoś nieboraka, który przechodził przez tory. Mamy nadzieję, że nie czaili się na nas.



Feministka

Minister kultury Bogdan Zdrojewski bardzo hojnie przyznawał pieniądze feministkom.

Feministka, akryl, papier

Grupa Luxus, czyli koryta raz zdobytego nie oddamy nigdy!

Po tym, jak podstarzali pracownicy wrocławskiej ASP z grupy Luxus, czyli urzędnicy poprzebierani za artystów, wydurniali się mając na rękawach biało-czerwone opaski, stali się naszymi „ulubionymi” artystami. Gdy padł rozkaz, żeby protestować przeciwko decyzji Polaków, którzy w wyborach tak głosowali, że rząd utworzyła Beata Szydło, a nie Ewa Kopacz, albo Ryszard Petru, to grupa Luxus też zaczęła protestować.
Na ich stronie znaleźliśmy zdjęcie przedstawiające ich jak lizą z transparentem, na którym widnieje hasło, które więcej mówi o ich poziomie intelektualnym niż o czymkolwiek innym, więc mniejsza z tym hasłem. Pewien profesor ASP we Wrocławiu, powiedział kiedyś na zajęciach, że w sztuce trzeba być szczerym.
W takim razie na podstawie zdjęcia namalowaliśmy obraz, tylko, że na transparencie umieściliśmy hasło, które z pewnością widniałoby, gdyby tylko, podstarzali urzędnicy na stanowiskach artystów, byliby szczerzy.

Deutsche Wirtschaft

 Na początku 2017 roku, w mediach została przeprowadzona akcja mająca uświadomić społeczeństwa państw zachodnich i chyba nie tylko, że obozy zagłady w czasie II wojny światowej były niemieckie, a nie polskie. Wzięliśmy w tym, skromny, bo skromny, ale jednak udział.
Deutsche Wirtschft, akryl, papier.

Brexit

W 2016, po referendum w Wielkiej Brytanii, realne stało się wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.


Akryl na płótnie, 70x100.

God Save the Queen, akryl na papierze, 50x70.

Dama z łasiczką

Władze Polski kupiły kolekcję książąt Czartoryskich, w tym „Damę z łasiczką” Leonarda da Vinci za około 500 mln złotych! Nasza prace nie dorównują dziełu genialnego Florentyńczyka, ale za to zostały namalowane szybciej niż oryginał i oddamy je znacznie taniej.

 Akryl na płótnie, 40x50.

  Akryl na tekturze.

  Akryl na tekturze.

Papier gazetowy, 40,5x55.

Instalacja artystyczna dedykowana Rafałowi Wojaczkowi

Oto instalacje artystyczne, czy jak tam to się nazywa, stworzone z elementów zastanych na miejscu lub przeniesionych parę metrów.
Wrocław, styczeń 2017 rok.







2016 rok - czas wojny

Rok 2016 był czasem wojen. Wojny toczyły się jak nie w Syrii i Iraku, to na wschodniej Ukrainie, a pewnie jeszcze gdzieś. Do tego zamachy terrorystyczne.
Żołnierze namalowani na podstawie zdjęć z internetu. Ptaka dodaliśmy, kolorystykę zmieniliśmy itd.

  Żołnierz Armii Czerwonej wyzwalający Krym od faszyzmu, akryl na tekturze.

 Ptak, akryl na płótnie, 65x85.

 Dwanaście czerwonych kałasznikowów, akryl na papierze, 100x70.



Akcja pocztówkowa


Chcieliśmy zrobić "akcję pocztówkową". Polegałaby ona na wysyłaniu pocztówek do różnych osób, takich znanych, z prośbą, aby się na tej pocztowce podpisali i odesłali nam ową pocztówkę. Ale w sumie po co.